Au citit şi au câştigat

Ce instituţie de învăţământ din judeţul Bacău are cei mai pasionaţi cititori de literatură? Pentru acest titlu se vor „duela“ în prima săptămâna a lunii mai elevi de clasele a IV-a din Şcolile „Tristan Tzara“, Moineşti, Şcoala Nr. 10 (prin elevele Pravăţ Maria-IV B, Măciucă Daria şi Pătraşcu Ilina-IV D), Şcoala „Constantin Platon“ şi Şcoala „Spiru Haret“, din Bacău, câştigătorii celei de-a doua confruntări din cadrul Proiectului „Citeşti şi câştigi l@ biblioteca ta“, iniţiat de Biblioteca „Violeta Băjenaru“ a Casei Corpului Didactic „Grigore Tăbăcaru“, cu scopul de a stimula lectura în rândul celor mici. Întâlnirea a avut loc sâmbătă, 7 aprilie, în sala de consiliu a Inspectoratului Şcolar Judeţean Bacău, unde au intrat in competiţie elevi de clasa a IV-a de la opt instituţii de învăţământ gimnazial din judeţ. Copiii, ordonaţi în opt echipe a câte trei membri, au avut de răspuns contra cronometru, la întrebări legate de amănunte semnificative din texte scrise de Emil Gârleanu, Tudor Arghezi, Ioan Alexandru Brătescu – Voineşti, Mihail Sadoveanu, Barbu Delavrancea şi Hans Christian Andersen. Din bibliografia primită de elevi au facut parte scrieri celebre precum „Fricosul“, „Puiul“, „Un om nacajit“, „Neghiniţă“ sau „Fetiţa cu chibrituri“. Concurenţii au avut la dispoziţie 30 de secunde pentru a răspunde la o întrebare, interval care a lăsat celor de la Şcoala „Spiru Haret“ suficient timp şi pentru mici desene tematice pe foaia de concurs. Chiar dacă totul a fost o întâlnire amicală între pasionaţi de lectură, cei care nu s-au calificat în semifinală au primit rezultatul cu lacrimi în ochi. Câştigatori au fost în realitate toţi, pentru că toţi participanţii au primit diplome, cărţi, aplauze şi felicitări. Dacă în luna martie premiile în cărţi au fost asigurate de Oana Jianu, bibliotecar CCD şi iniţiator al concursului, sâmbătă, volumele au fost oferite de bibliotecarii şcolilor implicate, coordonatorii la nivelul instituţiei de învăţământ ai competiţiei. La startul concursului, lansat în luna martie 2012, s-au aflat 16 instituţii de învăţământ din Bacău, Moineşti, Oneşti, Buhuşi, Dărmăneşti, Cleja, Dofteana şi Faraoani. (Laura HUIBAN)

Sursa: http://www.ziaruldebacau.ro/ziarul/2012/04/08/au-citit-si-au-cistigat.html

Urmăriţi şi