Slujbă de pomenire a eroilor neamului la Monumentul şcolii

Joi, 24 Mai, elevii şcolii noastre au participat la slujba de pomenire a eroilor. Evenimentul a fost organizat de preot prof. dr. Constantin Leonte de la Parohia “Sfântul Gheorghe” Bacău şi de profesorii de religie ai unităţii noastre.

Aceste momente sunt de pioasă aducere aminte a faptelor de eroism ale strămoşilor noştri. Monumentul este ridicat in cinstea eroilor din cartierul nostru, căzuţi în luptele primului război mondial, perioada 1916-1918..

După slujba de pomenire, elevii clasei a IV-a A au depus flori la monument, în timp ce ansamblul coral al şcolii a intonat cântece specifice acestui moment. Este unul din momentele care ne înalţă moral, care ne ajută să fim mai buni.