Olimpiada de educaţie civică

Drepturile copiluluiCopii din mai multe şcoli aparţinând de Centrul Metodic Nr. 5 (care îşi are sediul în şcoala noastră) au participat în această dimineaţă de sâmbătă la Olimpiada de educaţie civică pentru clasele III-IV, faza locală.

Fiecare echipaj a fost format din câte doi elevi. Ei au avut de rezolvat următorul subiect:

Convenţia cu privire la drepturile copilului, adoptată de Adunarea Generală a ONU în data de 20 noiembrie 1989, include la articolul 19 „dreptul copilului de a fi protejat împotriva oricăror forme de violenţă, vătămare sau abuz, fizic sau mental, de abandon sau neglijenţă, de rele tratamente sau de exploatare“.
Realizaţi o compunere prin care să prezentaţi şi să susţineţi acest drept. Daţi un titlu compunerii voastre. Exemplificaţi o situaţie în care acest drept este încălcat.
Realizaţi un afiş (desen, pictură sau colaj) prin care să atenţionaţi asupra necesităţii de a fi respectat dreptul fiecărui copil la protecţie împotriva oricăror forme de violenţă.

Notă: Timp de lucru – 2 ore. Membrii echipajului pot colabora pe parcursul întregului timp acordat.

Puteţi afla de aici rezultatele (.pdf)

Contestaţiile pot fi depuse luni, 11 februarie, până la orele 16.00, la secretariatul şcolii. Rezultatele finale vor fi făcute publice în cursul zilei de marţi.

Un gând despre „Olimpiada de educaţie civică