ZIUA INTERNATIONALA ONU PENTRU PACE

Şcoala Gimnazială Nr. 10 Bacău a organizat pe 21 septembrie 2013, Ziua Internaţională a ONU pentru Pace şi cu această ocazie a plantat copaci alături de alte şcoli din întreaga lume.

Elevii claselor a VIII-a C şi a V-a B, coordonaţi de doamnele diriginte prof. David Luiza şi prof. Ivu Anişoara s-au aliniat evenimentului, care nu este de loc întâmplător, este o campanie anuală pentru mediu şi pentru pace.

Plant a tree for Peace 2013 este un proiect internaţional şi o campanie organizată de Learning about Forests – LEAF şi ENO – Environment Online, o şcoală globală virtuală pentru creşterea responsabilităţii faţă de mediu şi dezvoltarea sustenabilă.

Doamna director prof. Boca Luminiţa, prezentă la acest eveniment menţionează: „Plantarea de copaci este importantă pentru noi toţi, pentru că ne aminteşte de natură şi de importanţa protejării ei. Am ales această zi şi acest proiect internaţional pentru a marca pacea şi continuitatea vieţii, iar elevii au participat cu deosebit interes.”

Suntem mândri că şi noi am participat la acest eveniment global!

Pacea este verde!

 

2 gânduri despre „ZIUA INTERNATIONALA ONU PENTRU PACE

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s