Educaţie financiară

Elevii clasei a II-a A au învăţat cum se pot câştiga bani şi cum se pot bucura de munca lor. Fiecare copil s-a straduit să-i ajute pe cei mari la activităţile gospodăreşti, să colecteze maculatură şi PET-uri pe care apoi să le vândă, iar cu banii câştigaţi, şi-au cumpărat jucării. Activitatea propusă a depăşit aşteptările. Copiii au avut posibilitatea de a economisi bănuţii, de a studia piaţa jucăriilor, de a alege jucăriile preferate fără „dirijarea obositoare” a părinţilor, de a se bucura împreună cu prietenii din clasă de cumpărături. Astfel, s-a realizat educaţia anteprenorială cu succes.

Această prezentare necesită JavaScript.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s