24 ianuarie 1859 – 24 ianuarie 2014

Unirea Principatelor Române, sărbătorită la Şcoala Gimnazială Nr. 10 din Bacău. Elevii au interpretat cântece patriotice şi s-au prins în horă

Vineri, la Şcoala Gimnazială Nr. 10 din Bacău s-a celebrat împlinirea celor 155 de ani de la Unirea Principatelor Române. Cântece precum „Hora Unirii”, eseuri şi poezii despre înfăptuirea Unirii, dar şi colaje cu desene pe tema 24 ianuarie, Alexandru Ioan Cuza, Adunările ad-hoc, dar şi prezentarea principalelor evenimente care au dus la realizarea Unirii și a momentului în sine au fost puse într-un mic spectacol al elevilor de la unitatea de învăţământ. Ziua de 24 ianuarie a rămas în istoria românilor ca data la care s-a înfăptuit Unirea Principatelor Române, în anul 1859, la foarte scurt timp după numirea lui Al. Ioan Cuza ca domn al Moldovei şi Ţării Româneşti”, acest mesaj apare pe unul dintre colajele făcute de elevi.
Elevi din clasele a VII-a A și a VI-a B, au marcat Mica Unire, sub îndrumarea d-nelor prof. Muşat M., Muscalu L. şi Manolachi I. cu eseuri şi poezii, creaţii proprii, despre înfăptuirea Unirii, exclamând la final , „Trăiască România Mare!”
Sub coordonarea d-rei profesoare Potârniche Marinela, elevii din corul şcolii au cântat specificele melodii ale acestei date, „Biruitorii, La moartea lui Ştefan Vodă, Hora Unirii”.