Din nou, Eminescu…

Eminescu 2014Pe 15 ianuarie 2014, începând cu ora 11, la biblioteca Şcolii Gimnaziale Nr.10 Bacău, s-a desfăşurat o activitate dedicată aniversării lui Mihai Eminescu. La manifestare au participat elevii claselor a V-a B, a V-a D, a VI-a C, a VII-a C şi a VIII-a C, precum şi membrii Cenaclului literar Zbor invers din şcoală. Activităţile din program au cuprins:recital de poezie, o dezbatere pe tema actualităţii scrierilor lui Mihai Eminescu, o secvenţă muzicală inspirată din creaţia eminesciană, interpretată de corul şcolii, coordonat de de profesoara Marinela Potîrniche şi un concurs despre viaţa şi opera lui Mihai Eminescu. La organizarea acestor activităţi educative au contribuit profesoara Iulia Jicu şi bibliotecara Angelica Rojniţă, beneficiind de aprecierile conducerii şcolii, director prof. Luminiţa Boca şi director adj. Elena Rotariu.