Simulare evaluare națională 2014 – clasa a VIII-a

Simulare evaluare națională 2014 – clasa a VIII-a
Limba şi literatura română (18 februarie)
Matematică (19 februarie)

Afişarea rezultatelor este programată pentru data de 7 martie.
Toate probele sunt scrise.
________________________________________
ORDIN privind organizarea si desfășurarea simulării evaluării naționale pentru elevii clasei a VIII-a și a simulării probelor scrise ale examenului de bacalaureat național, în anul școlar 2013 – 2014
Anexa Nr.1 – CALENDARUL simulărilor evaluării naționale pentru elevii clasei a VIII-a și a simulării probelor scrise ale examenului de bacalaureat național, în anul școlar 2013 – 2014
Anexa Nr.2 – CONȚINUTURI PENTRU SIMULAREA EVALUĂRII NAȚIONALE PENTRU ELEVII CLASEI A VIII-A ÎN ANULȘCOLAR 2013 – 2014
________________________________________
Simulările au un dublu scop: familiarizarea elevilor cu rigorile unei evaluări naţionale şi optimizarea rezultatelor obţinute de către elevii din învăţământul preuniversitar la finalul studiilor gimnaziale.
Rezultatele obţinute de elevi la simularea Evaluării Naţionale nu se consemnează în catalog. În vederea adoptării unor măsuri pentru îmbunătăţirea performanţelor şcolare, rezultatele vor fi analizate la nivelul fiecărei unităţi de învăţământ, prin discuţii individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, şedinţe cu părinţii, precum şi la nivelul consiliului profesoral.