De Ziua Mondială a Apei, la muzeu

În cadrul proiectului educaţional „Apa, izvorul vieţii”, elevii clasei a II-a D, conduşi de dna prof. înv. Barcan Carmen-Mihaela, au participat, în ziua de 20 martie 2015, la o frumoasă activitate interactivă, dedicată Zilei Mondiale a Apei. Aceasta s-a desfăşurat la Complexul Muzeal de Ştiinţele Naturii „Ion Borcea” şi a avut drept scop îmbogăţirea cunoştinţelor elevilor referitoare la apă ca element natural şi conştientizarea importanţei acesteia, cât şi a necesităţii preţuirii şi protejării ei. S-au purtat discuţii despre apă ca element natural indispensabil vieţii pe Pământ, s-a vizionat prezentarea realizată de dna muzeograf, s-au formulat concluzii privind modalităţi de protejare a apelor.

La finalul activităţii, elevii au recitat poezii cu mesaj ecologic, au admirat expoziţia tematică ce cuprindea lucrările lor plastice, au fost răsplătiţi cu diplome pentru implicarea în activităţile proiectului şi au vizitat expoziţiile permanente şi temporare ale muzeului.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s