De Ziua Mondială a Apei, la muzeu

În cadrul proiectului educaţional „Apa, izvorul vieţii”, elevii clasei a II-a D, conduşi de dna prof. înv. Barcan Carmen-Mihaela, au participat, în ziua de 20 martie 2015, la o frumoasă activitate interactivă, dedicată Zilei Mondiale a Apei. Aceasta s-a desfăşurat la Complexul Muzeal de Ştiinţele Naturii „Ion Borcea” şi a avut drept scop îmbogăţirea cunoştinţelor elevilor referitoare la apă ca element natural şi conştientizarea importanţei acesteia, cât şi a necesităţii preţuirii şi protejării ei. S-au purtat discuţii despre apă ca element natural indispensabil vieţii pe Pământ, s-a vizionat prezentarea realizată de dna muzeograf, s-au formulat concluzii privind modalităţi de protejare a apelor.

La finalul activităţii, elevii au recitat poezii cu mesaj ecologic, au admirat expoziţia tematică ce cuprindea lucrările lor plastice, au fost răsplătiţi cu diplome pentru implicarea în activităţile proiectului şi au vizitat expoziţiile permanente şi temporare ale muzeului.