Despre sport și sportivi la Şcoala Gimnazială Nr. 10 Bacău

Pe 18 mai 2015 la Şcoala Gimnazială Nr. 10 Bacău a avut loc o interesantă activitatea dedicată sportului și sportivilor (consacrați sau în devenire), eveniment ce face parte din proiectul mai amplu „Întâlniri memorabile”, proiect desfășurat pe tot parcursul anului şcolar 2014/2015 și care a asigurat contextul propice schimbului de opinii dintre elevii școlii și invitații din diferite domenii de activitate. La acest eveniment au fost prezenţi, în calitate de oaspeți de onoare, dar și de foști elevi ai școlii noastre: Cristian Ciocoiu, preşedinte Sport Club Bacău, Bogdan Milon, antrenor de badminton la Ştiinţa Bacău, Raluca Mocanu, campioană la dans sportiv, dar și Cătălina Țampău, actuală elevă și vicecampioană mondială la dans sportiv. Elevii prezenţi au aflat de la invitaţi despre importanţa mişcării în menţinerea sănătăţii, cum că sportul disciplinează, le oferă şansa să scape de monotonie şi sedentarism, să socializeze, să facă parte dintr-o echipă. Cei prezenţi la eveniment au pus întrebări celor trei invitaţi, au discutat despre ce înseamnă practicarea unui sport de performanţă, ce sacrificii au făcut, dar şi ce satisfacţii au avut. De asemenea, au fost premiaţi elevii cu merite sportive deosebite pe plan local, judeţean şi naţional.

Activitatea s-a încheiat printr-o demonstraţie de karate făcută de Raluca Popescu şi Mihnea Zaharia, elevi ai clasei a IV-a B. Coordonatorii activității (profesorii de educație fizică Elena Pricopi, Sebastian Rojniță și Valeriu Rugină, învățătoarele Aurelia Deju și Cristina Paisa), inițiatoarea proiectului, profesor Iulia Jicu, cadrele didactice și elevii școlii, deopotrivă, au participat la o activitate antrenantă, motivantă, în care sportul a reprezentat elementul-cheie.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s