PROGRAMUL SĂPTĂMÂNII 6-10 IULIE 2015 – ȘCOALA DE VARĂ

LUNI, 6 IULIE 2015

8.45-9.00: ÎNVIORAREA în curtea școlii (imn, dansuri)

9.00-10.00: JOCURI DE IERI ȘI DE AZI (de-a v-ați ascunselea, șotron, tenis de masă, baschet, fotbal)

10.00-10.30: DEMONSTRAȚIE DE KARATE

1. 00-12.30:

MINIONII ROȘII: Atelier de dezvoltare personală (prof. Monica Roman)

MINIONII GALBENI: Atelier de dezvoltare personală (prof. Carmen Barcan)

MINIONII ALBAȘTRI: Atelier de dezvoltare personală (prof. Cristina Botezatu)

14.00-15.00: CONCURS – partea I

MINIONII ROȘII: Confecționare machetă ȚARA MINIONILOR ROȘII (prof. Monica Roman)

MINIONII GALBENI: Confecționare machetă ȚARA MINIONILOR  GALBENI (prof. Luiza David)

MINIONII ALBAȘTRI: Confecționare machetă ȚARA MINIONILOR ALBAȘTRI (prof. Cristina Botezatu)

MARȚI, 7 IULIE 2015

8.45-9.00: ÎNVIORAREA în curtea școlii (imn, dansuri)

9.00-9.30: JOCURI DE IERI ȘI DE AZI (de-a v-ați ascunselea, șotron, tenis de masă, baschet, fotbal)

9.30-10.30: Campionat de fotbal/handbal între echipe CONCURS!!!

1. 00-12.30:

MINIONII ROȘII, MINIONII GALBENI, MINIONII ALBAȘTRI: Atelier de educație pentru sănătate (asistentă Cristina Bucă)

14.00-15.00: CONCURS – partea II

MINIONII GALBENI: Confecționare machetă ȚARA MINIONILOR  GALBENI (prof. Alina Mareș)

Și  CONCURS DE ȘAH sau PICTURĂ PE PIATRĂ/LEMN

MIERCURI, 8 IULIE 2015

10.00-10.30: DEMONSTRAȚIE DE KARATE

1. 00-12.30:

MINIONII ROȘII: Atelier de jurnalism narativ şi scriitură personală (prof. Monica Roman)

MINIONII GALBENI: Atelier de jurnalism narativ şi scriitură personală (prof. Sînzîiana Dumea )

MINIONII ALBAȘTRI Atelier de jurnalism narativ şi scriitură personală (prof. Alina Mareș )

Invitat: Lector univ. dr. Adrian Jicu

Atelier de jurnalism narativ şi scriitură personală – SCURTĂ PREZENTARE

Oricine are cel puţin o poveste de spus. La cursul de jurnalism, organizat in cinci sedinte, veţi învăţa cum să o încadraţi şi să o structuraţi în aşa fel încât să fie interesantă şi pentru ceilalţi. Singura regulă majoră pe care trebuie să o respectăm este ca tot ce vom scrie să fie adevărat. Cursul de jurnalism narativ îşi doreşte să fie o conversaţie despre scris, despre bucuriile şi fricile pe care ni le aduce.

Poveştile adevărate au puterea de a ne vindeca, sau de a-i vindeca pe alţii. Creştem cu poveşti şi evoluăm mulţumită lor pentru că ne identificăm cu personajele şi ne explicăm propriile eşecuri, frici sau bucurii prin intermediul lor.

Pentru a putea scrie cu o voce distinctă, autentică, trebuie să ştim cine suntem şi de ce scriem, iar genul acesta de reflecţie are puterea de a ne face textele să fie mai bune.

Cursul de jurnalism narativ va avea patru componente majore:

• Scris  (exerciţii de scriere creativă, scrisul şi rescrisul poveştii personale);
  • Citit (de la un curs la altul citim eseuri personale şi le dezbatem împreună);
  • Craft/Tehnică (de ce şi cum funcţionează anumite structuri, începuturi, scene, ş.a.m.d.);
  • Conversaţie (despre ce am scris, ce am citit…).

Acest atelier se adresează oricui îşi doreşte să înveţe cum să scrie o poveste personală „vie”, cu scene şi personaje, cu tensiune, cu emoţii arătate, nu enunţate şi, ideal, cu magicul „oare ce-o să se întâmple mai departe?”.

Până la finalul cursului, fiecare participant va fi scris şi rescris o poveste personală. Ideal, veţi dezvolta un simţ care vă va determina să fiţi mult mai atenţi şi mai deschişi la oamenii din jur şi la poveştile lor.

14.00-15.00: CONCURS!!!!!!!!!

MINIONII ROȘII: Confecționare obiecte decorative din materiale reciclabile – brățări din nasturi, flori din șervețele etc (prof. Monica Roman)

MINIONII GALBENI: Confecționare obiecte decorative din materiale reciclabile – brățări din nasturi, flori din șervețele etc (prof. Alina Mareș)

MINIONII ALBAȘTRI: Confecționare obiecte decorative din materiale reciclabile – brățări din nasturi, flori din șervețele etc (prof. Luiza David)

15.00-16.00: preluarea copiilor de către părinți

JOI, 9 IULIE 2015 (Joia poveștilor)

8.45-9.00: ÎNVIORAREA în curtea școlii (imn, dansuri)

9.00-10.30: JOCURI DE MIȘCARE (părinte voluntar Lucian Întuneric , prof. Sebastian Rojniță)

1. 00-12.30: CONCURS!!!!!

MINIONII ROȘII- Cele mai frumoase povești (bibliotecar Angelica Rojniță)

MINIONII GALBENI –  Atelier Cele mai frumoase povești (prof. Larisa Muraru)

MINIONII ALBAȘTRI – Atelier Cele mai frumoase povești (prof. Iulia Jicu)

1. În cea de-a doua întâlnire vom vorbi despre „Povestea cu Sindbad Marinarul”. Vom descoperi cum peripețiile pe mare ale lui Sinbad vor contribui la maturizarea acestuia. Povestea lui Sindbad constituie un pretext pentru subiecte pline de profunzime ca problema dublului sau existența destinului. Vom putea aborda subiecte ca rolul hazardului sau al norocului în viața fiecăruia dintre noi.

14.00-15.00:

Atelierul de pictură (prof. Carmen Barcan)

Modelaj în aluat/ lut (prof. Cristina Botezatu)

Dezvoltare personală. Stabilirea obiectivelor (prof. Anișoara Ivu)

– la alegerea copiilor!!!

15.00-16.00: preluarea copiilor de către părinți

VINERI, 10 IULIE 2015 (Vinerea drumețiilor/limbilor străine)

8.00-8.45: PRIMIREA COPIILOR

8.45-9.30: ÎNVIORAREA în curtea școlii (imn, dansuri și jocuri diverse)

9.30-12.30: PLECĂM ÎN EXPEDIȚIE (cu doamnele Cristina Paisa, Viorica Neștian, Lăcrămioara Muscalu)!!!

12.30-14.00: pauza de masă (pachețel, acasă sau la restaurant)

14.00-15.30: Educație pentru sănătate (asistent Cristina Bucă)/ Club de limba engleză (prof. Viorica Neștian)/ Club de limba franceză (prof. Lăcrămioara Muscalu) – la alegerea copiilor

15.30-16.00: preluarea copiilor de către părinți