Întâlnire cu… I.L.Caragiale, la Școala Gimnazială Nr. 10 Bacău

Luni, 1 februarie 2016, la Şcoala Gimnazială Nr. 10, Bacău, se reiau Intâlnirile memorabile, dedicate unor figuri reprezentative ale culturii române, de data aceasta atenţia îndreptându-se către marele nostru dramaturg, Ion Luca Caragiale. Activitatea se desfăşoară sub semnul binecunoscutei mărturisiri ,,simt enorm şi văd monstruos”. Elevii, împreună cu profesorii de limba şi literatura română, vor pune în scenă fragmente din opera ilustrului scriitor. Dincolo de farmecul irezistibil al acelei belle epoque, paricipanții vor încerca să surprindă imaginea unui timp mereu actual. Activitatea va lua forma unei întâlniri la nivelul simbolului, fiind vorba de Caragiale şi de faptul că marcăm 164 de ani de la naşterea acestuia, dar se va realiza şi la nivelul concretului, avându-l ca invitat pe domnul conf. univ.dr. Adrian Jicu, care va împărtăşi celor prezenţi modul în care l-a perceput pe Caragiale şi va contura profilul scriitorului în cadrul literaturii şi culturii române. Altfel spus, exegeza literară va face front comun cu talentul novicilor. Se propune, astfel, redeschiderea universului operei caragialiene și reconfirmarea actualității şi modernității lecturii ca instrument pedagogic.

Elevii claselor  a V-a C, a VI-a B, a VI-a C, a VII-a C, coordonați de doamnele profesoare Iulia Jicu, Lia Chelaru, Sînzîiana Dumea și Angela Rojniță (bibliotecar), vor juca rolurile personajelor din ,,Bubico”, ,,Dale carnavalului”, ,,Un pedagog de şcoală nouă” şi ,,Dl Goe”, încercând să creeze instantanee teatrale, demonstrându-și înclinaţia spre lumea cu umbre şi lumini a teatrului, dar şi pasiunea lecturii.

 

Prof. Sînzîiana Dumea

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s