O întâlnire memorabilă

Vineri, 13 ianuarie 2017, elevii claselor I B și a IV-a A, sub îndrumarea doamnelor învățătoare Aurelia Deju și Cristina Botezatu, au avut parte de o întâlnire memorabilă, aceea cu Luceafarul poeziei românești – Mihai Eminescu.

În cadrul activității culturale, desfășurată sub genericul „Medalion literar – Mihai Eminescu”, elevii au descoperit informații despre viața și opera marelui poet, l-au făcut să dăinuie prin frumoasele poezii eminesciene recitate de ei,     și-au confecționat ecusoane cu portretul poetului, pe care le-au purtat cu mândrie și cinste în piept, alături de inimile ce au rezonat cu lirismul momentului creat.

Rebusurile, cântecele, materialele documentare vizionate, momentele recitative, cât și cele de creație au completat frumos sfera cunoașterii,  aducându-și o continuă contribuție la șlefuirea gustului pentru frumos, pentru artă.