24 Ianuarie 1859 – Unirea Principatelor Române

Sâmbătă, 28 ianuarie 2017, elevii claselor primare au rememorat pagini de istorie. Sub îndrumarea doamnelor profesoare Dana Sturzu și Alina Mareș, elevii Școlii Gimnaziale Nr.10 Bacău, au readus în inimile celor prezenți  figura și importanța domnitorului Alexandru Ioan Cuza. Împreună au descoperit cum a avut loc Unirea Principatelor Române, vis scump venind tocmai din vechimea secolelor, din vremea lui Burebista și Decebal. Era după spusele lui Bălcescu „visarea iubită” a marilor noștri voievozi, Mircea cel Bătrân, Ștefan cel Mare, Mihai Viteazul.

Elevii prezenți au avut parte și de un mic spectacol. L-au „cunoscut” pe Moș Ion Roată și au aflat despre pățaniile sale cu boierii și domnitorul Ioan Cuza, iar apoi au încins o mare horă a unirii.

În finalul activității elevii claselor a II-a B (prof. Bădărău Maricica), a II-a C (prof. Lupașcu Andreea), a IV-a C (prof. Grosu Viorica) și a IV-a B (prof. Mareș Alina) au primit diplome ce au certificat calitățile lor de adevărați patrioți.