Arhive zilnice: 1 aprilie 2019

Concurs Salvați Copiii

Știați că … Mai mult de un sfert (27,3%) dintre copiii din România petrec peste șase ore online, dacă sunt într-o zi de școală, iar procentul acestora crește la 48,3%, dacă sunt într-o zi de final de săptămână sau de vacanță, o arată datele Studiului privind utilizarea Internetului de către copii, realizat de Salvați Copiii, în cadrul proiectului @Ora de Net. Plecând de la aceste rezultate, Organizația Salvați Copiii România a lansat competiția de proiecte școlare „Aleg conștient. Stop dependenței de Internet!”, adresată elevilor din învățământul preuniversitar, coordonați de un cadru didactic. Partenerii acestei inițiative educaționale sunt: Ministerul Educației Naționale, Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție și Institutul de Cercetare și Prevenire a Criminalității.

Noi, Scoala Gimnaziala Nr.10 prin intermediul echipei clasei a VII-a A, dorim să ne alăturam demersului și vom organiza joi, 4 aprilie 2019, 17:00, la sediul şcolii, evenimentul L@birintul Internetului.

Vrei să fii alături de noi?

Scopul acestei acțiuni este acela de a crește nivelul de informare și conștientizare cu privire la riscul dependenței de Internet, semnalele care denotă o lipsă de control în folosirea dispozitivelor și să invite spre identificarea modalităților de integrare a tehnologiei în scopuri benefice și echilibrate în raport cu celelalte activități care aduc bucurie și împlinire.

Lansăm şi o provocare pentru fiecare: să urmăriți starea, senzațiile din corp, gândurile și emoțiile pe care fiecare le aveți atunci când vă gândiți la opțiunea de a nu vă conecta la Internet pentru două zile.

#SID2019, #OraDeNet, #StopDependentaDeNet

concurs