Câștigătorii la Concursul „Lumina Math” și-au primit premiile

Ajuns la a XII-a ediție, cunoscutul Concurs Național de Matematică „Lumina Math” desfășurat în două etape, cea online în urma căreia cei care au realizat cele mai bune punctaje s-au calificat la următoarea etapă și etapa scrisă din 24.11.2018, au primit ieri, 28 mai 2019, în cadrul unei festivități de premiere, aprecierea dascălilor care i-au pregătit și a colegilor lor. Este vorba despre Școala Gimnazială Nr. 10, locul unde anul acesta au fost premiați 32 de elevi din totalul de 180 elevi premiați la nivel de județ (17,77%).
Premianții sunt: clasa a II-a B: premiul al II-lea, Pojoreanu David Ioan, premiul al III-lea, Dumitru Denisa Andreea, Alexe Bianca Maria, Podoleanu George Daniel, Mistode Matei Andrei, mențiune Dimitriu Daria-Maria, Stan Miruna, Lazăr Alexandra, pregătiți de prof. înv. primar Solomon Elena; clasa a III-a B: premiul I și tabără, Dudaș Sabrina Andreea, Vîlcea Casian-Victor, premiul I, Păduraru Yannis-Alexandru, premiul al II-lea, Mate Albert Daniel, Geangu Elena, premiul al III-lea, Boboc Vlad Ștefan, mențiune, Buda Victor Gabriel, Nuțulescu Mara Ioana, pregătiți de prof. înv. primar Deju Aurelia; clasa a III-a A: premiul I, Jicu Alexandru, premiul al III-lea, Cozma Vlad Andrei, mențiune, Trifan Denisa Ștefania, pregătiți de prof. înv. primar Bârjoveanu Alina Loredana; clasa a III-a C: premiul al II-lea, Calistru Gabriela Maria, pregătită de prof. înv. primar Vranciu Cristina; clasa a IV-a A: premiul al II-lea, Traian Giulia, premiul al III-lea, Florea Phillip Ștefan, mențiune, Guler Daria-Maria, pregătiți de prof. înv. primar Rebegea Daniela.
Doamna Ivu Anișoara, profesoară de matematică a școlii, organizatoare a multor ediții a acestui concurs precizează: „Miza este mult mai mare la clasele V-VIII. Foarte multe dintre exerciții sunt practic imposibil de rezolvat fără o experiență teoretică, o intuiție profundă și un antrenament asiduu. Rezultatele acestea nu se obțin peste noapte. Este un concurs deosebit de atractiv, interesant, provocator, nivelul exercițiilor și problemelor propuse este ridicat de la an la an. De aceea, faptul că avem la fiecare ediție rezultate foarte bune la acest concurs, nu face decât să răsplătească munca în echipă elev-profesor”.
La clasele V-VIII premiile sunt următoarele: premiul al III-lea, Smîntancă-Strugariu Teodora (7D), mențiune, Bosman Alicia-Viviana (5B), Ivan Andrei-Cristian (5B), Gornicioiu Alexandra (6B), Vîlcea Ioana-Olguța (6B), Hulubină George (6D), toți pregătiți de prof. Ivu Anișoara; premiul al III-lea: Cristea Ioana-Daria (7A), pregătită de prof. Ghinea Iuliana; premiul al II-lea, Tărcuță Alexandru (8A), premiul al III-lea, Gal Alexandru, pregătiți de prof. Brănoaea Cristina Gabriela.
Felicitări tuturor!

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )